Czy wiesz jaką część rośliny jesz?

Zajęcia warsztatowe. Jak zbudowana jest roślina? Które części roślin są jadalne? Czy są one takie same dla wszystkich znanych nam roślin jadalnych?  

Dzięki zajęciom, uczniowie i uczennice zapoznają się z budową morfologiczną roślin, w szczególności z częściami roślin, które służą człowiekowi jako pokarm. Zajęcia nawiązują do aktualnych problemów naukowych związanych z tematem żywności na świecie, w tym niedożywienia, marnowania żywności, poszukiwania nowych źródeł żywności. 

Nasze codzienne pokarmy, choć nieraz nie zdajemy sobie sprawy, są pochodzenia roślinnego: chleb, ziemniaki, ryż, kukurydza, warzywa, owoce…. Nawet cukier produkuje się buraków cukrowych i z trzciny cukrowej. Rośliny są również niezbędnym surowcem w różnych gałęziach przemysłu. Znalazły zastosowanie w papiernictwie, budownictwie i w gospodarstwach domowych, gdzie wykorzystuje się drewno. Również we włókiennictwie wykorzystuje się m.in. len i bawełnę do produkcji tkanin. W przemyśle farmaceutycznym dużo leków i ziół produkowanych jest na bazie roślinnej. Na polach i w ogrodach latem i jesienią jest mnóstwo zdrowych owoców i warzyw. Powstaje jednak pytanie, czy wszystkie części tych roślin zjadamy? Jak zbudowana jest roślina? Które części roślin są jadalne i czy są one takie same dla wszystkich znanych nam roślin jadalnych?