Filmy
Cykl webinarów o tematyce przyrodniczej dla szkół podstawowych. Kawiarnia naukowa on-line
O drapieżnych motylach, włochatych kolibrach i wiosennych pszczołach
Co się dziele wiosną w przyrodzie? Czy w Polsce można spotkać kolibry? Jakie owady zachowują się jak kolibry, że można z nimi je pomylić? Będzie opowieść o pszczolinkach, trzmielach, bujankach, zmrocznikach i zawisakach, o wiosennych kwiatach, o oleicach, niezwykłych cyklach życiowych, o pasożytach i trudnym życiu owadów zapylających. I o niezwykłych motylach. I tę wspaniała przyrodę można oglądać w ogrodzie, na miejskim trawniku, w dolinie rzeki.
Co się dzieje w przyrodzie wiosną?
Jakie rośliny i jakie owady pojawiają się wiosną? Dlaczego niektóre rośliny zapylane są przez wiatr, inne przez ślimaki, a jeszcze inne przez owady. Które rośliny kwitną wiosną w naszej okolicy?
Dlaczego czekolada poprawia nam nastrój?
Co jest w czekoladzie i jak wpływa na ludzki organizm? Czekolada to wyjątkowy produkt spożywczy, chętnie wybierany przez szerokie grono konsumentów. Jest ceniona nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także przez zawartość substancji biologicznie aktywnych, które stały się przedmiotem wielu badań naukowych. Dlaczego czekolada poprawia humor? Jakie substancje odpowiadają za jej niezwykłe właściwości? Zapraszamy do wysłuchania kilku ciekawostek na temat czekolady!
Niewidzialne a obecne – gdzie kryją się mikroorganizmy na rękach?
Każdy dorosły człowiek wie, że na rękach przenosi się najwięcej drobnoustrojów. Jednak czy wiedzą o tym wszystkie dzieci? Jak przekonać najmłodszych, żeby dokładnie myły ręce? Gdzie „ukrywają się” na rękach bakterie, wirusy czy grzyby? Sami mogą to zobaczyć na własne oczy.
Różnorodność świata grzybów
Po co nam łąki kwietne w miastach?
O ekologii, sukcesji ekologicznej, oddziaływaniach miedzy gatunkami i koewolucji roślin i owadów. Dlaczego w miastach powinno być jak najwięcej łąk, koszonych nie częściej niż 1-2 razy w roku? Jaki ma to związek z ochroną bioróżnorodności i globalnym ocieplenie? I jak łąki kwietne w miastach mogą wpływać na łagodzenie skutków suszy? Co żyje na naszych trawnikach? Jakie rośliny i jakie bezkręgowce?
Co na miejskiej łące rośnie
Czy cukier krzepi?
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane podstawowe informacje o właściwościach i klasyfikacji sacharydów. Omówimy jakie są plusy i minusy spożywania cukru, oraz przedyskutujemy czy hasło „cukier krzepi” ma swoje uzasadnienie. Oczywiście nie zabraknie ciekawostek i najbardziej interesujących faktów
Czy grzyby rosną tylko w lesie?
Czy grzyb ma zawsze trzon i kapelusz?
Smak bioróżnorodności
Dr Aldona Fenyk opowiada o różności biologicznej i o tym jak przekłada się na gospodarkę i na nasze jedzenie, wspomina też kleszcze.
Dlaczego bez wody nie ma życia?
Dr Ewa Fiedorowicz o wodzie w przyrodzie i ciele człowieka, skąd się bierze, co się z nią dzieje, bilans wodny, ile jest wody w różnych produktach spożywczych, jaką wodę pić. Woda jako skarb ludzkości. Susza.